Δημιουργία - Επιμέλεια: Θεοχάρης Νίκος ã2013

Ειδικό Δημοτικό Σχολείο  Λάρισας

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Υγιεινή διατροφή στο σχολείο: Το παράδειγμα των σχολικών κήπων»
Your Web Site Name

Το Ειδικό Σχολείο Λάρισας, αποφάσισε να συμμετάσχει σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Υγιεινή διατροφή στο σχολείο: Το παράδειγμα των σχολικών κήπων».

Οι Εκπαιδευτικοί και οι μαθητές συζήτησαν για την εύρεση του κατάλληλου χώρου και για τα φυτά, τα οποία θα καλλιεργήσουν. Ύστερα από διαλογική συζήτηση και αφού εκφράστηκαν όλες οι απόψεις, τελικά βρέθηκε το κατάλληλο μέρος σε ένα απομονωμένο χώρο στην αυλή του σχολείου.

Με την συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών και των μαθητών, καθαρίστηκε ο χώρος από χόρτα,  ρίζες και πέτρες. Σχεδιάστηκε ο χώρος του κήπου, τοποθετήθηκαν διαχωριστικά τούβλα και αφού στρώθηκε το κατάλληλο υπόστρωμα στο έδαφος, ένα φορτηγό του Δήμου, έφερε το χώμα και το τοποθέτησε.

Με μεγάλη ανυπομονησία περιμέναμε στην αυλή μας, κάποια φυτά που ήρθαν από τον Δήμο. Επιπλέον σύμφωνα με τις επιλογές των μαθητών, αγοράστηκαν και άλλα φυτά και σπόροι για τον κήπο μας. Μερικά από αυτά ήταν μαρούλια, παντζάρια, καρότα, σπανάκι, σέλινο, μαϊντανός, κρεμμυδάκια και πράσα. Εκπαιδευτικοί και μαθητές «στρώθηκαν» στη δουλειά και φύτεψαν, πότισαν, έσπειραν και χάρηκαν πολύ με όλη τη διαδικασία.

Η χαρά της συμμετοχής φαινόταν στα πρόσωπα όλων μας. Οι μαθητές μετά από συζήτηση, κατανόησαν ότι για την ανάπτυξη των φυτών, απαιτείται φροντίδα, όπως πότισμα, σκάλισμα και εμπλουτισμός με βιολογικό λίπασμα. Έτσι με μεγάλη προθυμία και αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, θέλησαν όλοι να συμμετάσχουν σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα «φροντίδας» του κήπου μας. Όλοι μας περιμένουμε την στιγμή που θα δοκιμάσουμε την σοδειά μας!

Και ποιος ξέρει? ..Ίσως μελλοντικά, κάποιοι από τους μικρούς μας «αγρότες», εξελιχθούν σε μεγάλους παραγωγούς!!

Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λάρισας